اورژانس باج‌افزار گروهی متشکل از متخصصان امنیت سایبری در کنار شماست تا بتوانید بدون پرداخت باج، اطلاعات‌تان را به‌صورت کامل بازیابی کنید.

ارتباط با ما

تهران، بلوار فرپوس غربی، بعد از خیابان شقایق، پلاک ۱۱۱، واحد ۱

09193852795

6 نکته مهم برای مقابله با باج افزار| اورژانس باج افزار

اخبار مختلف از حملات ویروس باج افزار(ransomware) این روزها همه‌جا شنیده می‌شود. حتی کسب و کارهای کوچک نیز در مقابل این حملات مصون نیستند و آن‌ها نیز مورد هجوم قرار می‌گیرند. اما جای نگرانی نیست چرا که می‌توان در برابر این حملات از خود دفاع کرد و به “مقابله با باج افزار” پرداخت. حملات باج افزارها اشکال مختلفی دارد. برخی از مهاجمان از طریق پیوندها، پیوست‌های ایمیل، تبلیغات و همچنین با حمله به سرورها وارد میشوند و اولین کار این است که ما به تشخیص باج افزار بپردازیم و بعد روش‌های مقابله با آن را در پیش گیریم. این ویروس بعد از ورود، به صورت خودکار پخش می‌شود و دسترسی به رایانه را قطع کرده، و یا شروع به رمزگذاری فایل‌های مختلف می‌کند. بعد از انجام حمله، مهاجمان از طریق پاپ آپ درخواست خود را مبنی بر پرداخت باج به صورت بین کویین یا ارز دیجیتال اعلام میکند. برای حذف ویروس باجگیر با ما تماس بگیرید

راه های مقابله با باج افزار قبل و بعد از حمله کدام است؟

چهار مورد اول کارهایی است که هر شرکت و هر کسب و کار برای مقابله با باج افزار باید انجام دهد و دو مورد آخر برای بعد از وقوع حمله است که البته قبل از انجام هر کاری، اگر شرکت شما مدیر بخش IT دارد دهید به او اطلاع دهید در غیر به این صورت این دو مورد اصلی گفته شده را حتما رعایت کنید.

مقابله با باج افزار

1_ تهیه کردن نسخه پشتیان

دارا بودن از یک نسخه پشتیبان، به خصوص اگر آن را در یک مکان خارجی نگه دارید، می‌تواند بسیار کارا باشد. یعنی اینکه خیلی اوقات با داشتن این نسخه شما دیگر نگران باج افزار نیستید و نیازی به پرداخت باج نیست. طبق گزارشات Sophos حدودا 56 درصد از سازمان‌هایی که این کار را انجام داده‌اند با داشتن نسخه‌های پشتیبان حملات باج افزار‌ها را به نوعی می‌توان گفت که خنثی کرده‌اند و هیچ هزینه‌ای را نپرداخته‌اند.

 نسخه پشتیان

2_  از ضد ویروس های خوب استفاده کنید

این نکته که باید ضد ویروس داشت بدیهی است، اما تنها با استفاده از ضد ویروس های خوب و کاربردی است که میتوانید به این مهم دست یابید و به مقابله با باج افزار و عمل از بین بردن باج افزار دست بزنید. ضد ویروس‌های خوب و معتبر محافظانی خوب و امن هستد که تا حدود زیادی خیال شما را از حملات باج افزار راحت می‌کند. از سال 2020 به این طرف تقریبا 25 درصد از شرکت‌های آلوده به باج افزار با استفاده از ضد ویروس توانسته‌اند حملات مختلف باج افزاری را خنثی کنند.

3_ نرم افزارهای خود را به روز کنید.

با آسیب پذیری و اختلال نرم افزاری کار را برای مجرمان بسیار راحت تر کرده اید و باعث ورود آسان آنها به سیستم خود میشوید. مطمئن شوید که از نرم افزارهای بروز استفاده می کنید و همچنین با برطرف کردن آسیب های موجود به مقابله با باج افزار و حملات مهاجمان سایبری بپردازید.

4_مراقب پیوندها و پیوست ها مختلف باشید

همیشه به ایمیل های افراد غریبه مشکوک باشید. پیوندهای مختلف را سریع باز نکنید و هشیار باشید و مطمئن باشید که کارمندانتان ایمیل های خصوصی از طریق ایمیل تجاری شرکت دریافت نمیکنند.

5_بررسی اینکه کدام باج افزار به سیستم شما هجوم آورده است؟

برای دسترسی به فایل های خود به یک “کلید یا رمز برای بازگشایی” قفل نیاز دارید. برخی از کلید های باج افزارهای قدیمی موجود است که میتوانید در nomoreransom.org به بررسی آنها بپردازید. اما این روزها باج افزارها به قدری پیچیده شده‌اند که برای رمزگشایی به افراد خبره و متخصصانی احتیاج دارید که به درستی این کار را برای شما انجام دهند.

6_ باج را پرداخت نکنید

البته به راحتی نمیتوان این موضوع را بیان کرد چرا که بسیاری از شرکت ها راه دیگری جز پرداخت باج ندارند. در اوایل سال 2020 قریب به 25 درصد از سازمان ها و کسب و کارها بعد از هجوم باج گیرها باج را پرداخت کرده اند. اما این پرداخت ها بنظر فقط جرم و حملات را بیشتر میکند.

از حمله جلوگیری کنید. اگر از مجرمان بتوانید جلوتر باشید و اقدامات درست را از قبل تدارک دیده باشید میتوانید به مقابله با باج افزار به شکل درستی بپردازید.

نکته پایانی…

شیوع باج افزار این روزها برای همه‌ی کسب و کارها دردسر ساز شده و بسیاری از دیتاهای مختلف و مهم را درگیر خود کرده است. قبل از هر چیز باید پیشگیری‌های لازم اعمال شود تمام “موارد امنیتی” را رعایت کرد چرا که بعد از حمله خسارات جبران ناپذیری ممکن است گریبان شما و کسب و کارتان را بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *