اورژانس باج‌افزار گروهی متشکل از متخصصان امنیت سایبری در کنار شماست تا بتوانید بدون پرداخت باج، اطلاعات‌تان را به‌صورت کامل بازیابی کنید.

ارتباط با ما

تهران، بلوار فرپوس غربی، بعد از خیابان شقایق، پلاک ۱۱۱، واحد ۱

09193852795

حذف باج افزار، رمزگشایی داده‌ها و بازیابی اطلاعات

اگر ویروس باج افزار به دیتابیس‌های شما هم حمله کرده است نگران این موضوع نباشید …

اورژانس باج‌افزار (ransomware115) که یک تیم حرفه‌ای و متخصص است، در کنار شماست تا اطلاعات به سرقت رفته‌ی شما را در کمتر از یک روز بازیابی کند و در اختیارتان قرار دهد!

خدمات ما در حوزه‌ی حذف باج‌افزار و بازیابی دیتابیس‌  MY SQL, SQL و ORACLE است.

Ransomware یا باج‌ افزار یا ویروس باج‌ گیر به این معنی است که اطلاعات سیستم شما توسط  این ویروس رمزگذاری شده، یا سیستم عامل شما توسط “تبهکاران سایبری” مسدود شده است. این تبهکاران معمولاً در ازای رمزگشایی اطلاعات، از شما باج می‌خواهند. انواع باج افزار از راه‌های متفاوتی می‌تواند مسیر خود را به سیستم‌های کامپیوتری باز کند. مرسوم ترین مسیر‌ها شامل ورود از طریق وب سایت های مخرب، افزونه‌های ناخواسته در دانلودها و اسپم‌ها است. باج افزارها هم افراد را و هم شرکت‌ها را مورد حمله قرار می‌دهند.

 کارهای مختلفی را برای جلوگیری در برابر حملات این باجگیرها و حذف ویروس باج افزار می‌توان انجام داد. با پیشگیری قبل از درمان و استفاده از نرم‌افزارهای مراقب میتوان به این مهم دست یافت؛ این امر واجب است، چرا که از دست دادن اطلاعات و دیتاها به معنای صرف هزینه‌های بالا برای برگرداندن آن‌ها است.

باج افزار
image_layers-1-1
image_layers-1-2
image_layers-1-3
image_layers-1-4
image_layers-1-6
image_layers-1-5
image_layers-1-7
image_layers-1-8
۰۲

چگونه متوجه شویم مورد حمله‌ی باج گیرها قرار گرفته‌ایم؟

 در اینجا چند راه برای تشخیص حمله ویروس باج افزار وجود دارد که به اختصار به آن‌ها خواهیم پرداخت:

هرچه تهدید زودتر شناسایی شود، پاکسازی باج افزار یا همان حذف باج افزار آسان‌تر است. تشخیص زودهنگام آلودگی ویروس باجگیر رمزگذاری شده می تواند به تعیین نوع باج افزاری که دستگاه نهایی را آلوده کرده است کمک کند. بسیاری از بد افزارهای اخاذی پس از اجرای رمزگذاری، خود را حذف می‌کنند تا قابل بررسی و رمزگشایی نباشند و نتوان برای رمزگشایی باج افزار اقدام کرد.

image_layers-1-1
image_layers-1-2
image_layers-1-3
image_layers-1-4
image_layers-1-6
image_layers-1-5
image_layers-1-7
image_layers-1-8
۰۳

برای حذف باج‌افزار در زمان هجوم چه کار می‌توان کرد؟

باج‌افزار در مجموع به دو نوع تقسیم می‌شوند. آن‌هایی که با نام قفل‌کننده شناخته می‌شوند (Locker) و آن‌هایی که با نام باج‌افزار رمزنگاری (Crypto) شناخته می‌شوند و فایل‌های شخصی را رمزگذاری می‌کنند.

افراد قربانی و مورد حمله واقع شده برای حذف ویروس باج افزار، معمولا سه گزینه دارند:

  1. باج خواسته شده را بپردازند، و به این امید بنشینند که تبهکاران سایبری اطلاعات را رمزگشایی کنند و به قول خود عمل کنند.
  2. با استفاده از ابزارها و روش‌هایی که در بازار موجود است به حذف باج‌افزار بپردازند.
  3. سیستم خود را کلا به تنظیمات اولیه برگردانند.
۰۴

رمزگشایی داده‌ها و حذف باج‌افزار چگونه صورت می‌گیرد؟

برای مبارزه با ویروس و حذف باج‌ افزار دو عامل اصلی قابل توجه است. یکی اینکه سیستم ما مورد هجوم چه باج‌ افزاری قرار گرفته است و دوم اینکه در چه مرحله‌ای از آلودگی قرار گرفته‌ایم.

سه راه برای مبارزه وجود دارد:

۱) بتوانیم هرچه زودتر باج افزار را شناسایی کنیم!

این نکته وجود دارد که اطلاعاتی که قبلا توسط باج افزار‌ها رمزگذاری شده‌اند به همان حالت می‌مانند، اما با شناسایی هرچه زودتر باج افزار ما این امکان را داریم که آن را متوقف کرده و از پیشروی هر بیشتر آن جلوگیری کنیم و و اقدام به پاکسازی ویروس باج افزار کنیم. با این کار باعث حفاظت از فایل‌های دیگر شده‌ایم و دیگر نیاز نیست هزینه های بیشتری را پرداخت کرد؛ و اگر نسخه پشتیبان اطلاعات در فضاهای دیگر مثلا “فضاهای ذخیره‌سازی” ابری تهیه شود، می‌توان این اطلاعات را بازیابی کرد.

۲) دستورالعمل حذف باج‌افزار رمزگذاری فایل (Crypto)

اگر قربانی Crypto شده‌اید، این مراحل برای حذف باج افزار Crypto می‌تواند کمک کننده باشد:

قدم اول) اتصال به اینترنت را قطع کنید

اول باید تمام اتصالات مجازی و فیزیکی را قطع کنید. که شامل دستگاه‌های بی‌سیم و سیم‌دار، هارد دیسک‌های خارجی، و همچنین همه‌ی رسانه‌های ذخیره‌سازی و حساب‌های ابری. این کار باعث جلوگیری از گسترش باج افزار در داخل شبکه می شود.

قدم دوم) اسکن سیستم با نرم‌افزار امنیتی نصب شده

اگر نرم‌افزار امنیتی را بر روی سیستم خود نصب دارید، اسکنر را روشن و ویروس‌یابی کنید. این کار باعث شناسایی باج افزار می‌شود. اگر فایل‌های خطرناکی یافت شد، می‌توان آن‌ها را حذف یا قرنطینه کرد. با استفاده از نرم‌افزار آنتی‌ویروس می‌توان فایل‌های مخرب را به‌صورت دستی یا بصورت خودکار حذف کرد. حذف باج افزار به‌صورت دستی فقط برای کاربرانی توصیه می‌شود که به‌صورت حرفه‌ای کار با کامپیوتر را می‌دانند.

قدم سوم) استفاده از ابزارهای رمزگشایی و حذف باج افزار

اگر سیستم شما آلوده به باج افزار است و باج افزار مشغول رمزگذاری داده‌هاست، برای برقراری دسترسی دوباره نیاز به ابزارهای مناسب دارید. از سایت رسمی کسپرسکی می‌توان ابزارهای مناسب این کار را تهیه و استفاده کنید.

قدم چهارم) بازیابی پشتیان خود

اگر در فضای خارجی مانند فضای ذخیره‌سازی ابری نسخه‌ی پشتیبان دارید، یک نسخه‌ی پشتیبان که هنوز رمزگذاری نشده است را ایجاد کنید. اگر هیچ نسخه‌ی پشتیبانی ندارید،از بین بردن باج افزار تمیزکردن و بازیابی رایانه خیلی سخت و دشوار می‌شود.

۰۵

آیا باج را پرداخت کنیم یا نه؟

در کل پرداخت باج توصیه نمی‌شود، چرا که در چنین موقعیت‌هایی که اطمینان از بازگشت دیتا توسط باجگیر وجود ندارد و هیچ تضمینی را نمی‌توان از باجگیران گرفت و ممکن است به وعده‌ی خود عمل نکنند. همچنین علاوه بر این، این‌کار باعث بالا رفتن این نوع تبهکاری در میان مجرمان سایبری می‌شود.

اما اگر می‌خواهید باج را پرداخت کنید، شما در ابتدا نباید باج گیر را از سیستم خود پاک کنید؛ چرا که با توجه به نوع بدافزار تنها کسی که می‌تواند فایل‌هایتان را رمزگشایی کند خود آن مجرم سایبری است! اگر شما واقعا یک کد که باعث رمزگشایی فایل‌های مربوطه شد را دریافت کردید، آن زمان بلافاصله باج گیر را از دستگاه‌تان پاک کنید.

image_layers-1-1
image_layers-1-2
image_layers-1-3
image_layers-1-4
image_layers-1-6
image_layers-1-5
image_layers-1-7
image_layers-1-8
image_layers-1-1
image_layers-1-2
image_layers-1-3
image_layers-1-4
image_layers-1-6
image_layers-1-5
image_layers-1-7
image_layers-1-8
۰۶

تفاوت انواع باج افزار از لحاظ نحوه‌ی پیشروی

باج افزارها انواع مختلفی دارند که خیلی از آن‌ها را می‌توان با چند کلیک ساده حذف کرد. با این وجود، از طرفی دیگر، انواع گسترده‌تری از این ویروس وجود دارد که حذف کردن آن‌ها بی‌نهایت سخت و زمان بر است.

روش‌های مختلفی برای حذف باج افزار و یا رمزگشایی این فایل‌های آلوده وجود دارد و البته به نوع باج افزار بستگی دارد. و این نکته باید در نظر گرفته شود که هیچ ابزار رمزگشایی قابل اجرایی وجود ندارد که برای همه‌ی انواع آن‌ها عمل کند.

بسته به نوع باج افزار، گزینه‌های مختلفی برای حذف ویروس باج افزار و رمزگشایی فایل‌های آلوده وجود دارد. هیچ ابزار رمزگشایی قابل اجرا جهانی وجود ندارد که برای همه‌ی انواع مختلف باج افزار کار کند!

۰۷

سه سوال مهم در مورد حذف باج افزار

مثلا ، باج افزار  Ryuk ممکن است از طریق Emotet به سیستم وارد شده باشد، که به این معناست که برای مقابله با آن نحوه ی برخورد متفاوتی وجود دارد. یا مثلا اگر Petya در سیستم باشد Safe Mode  راه درستی برای مقابله و حذف کردن آن است.

image_layers-1-1
image_layers-1-2
image_layers-1-3
image_layers-1-4
image_layers-1-6
image_layers-1-5
image_layers-1-7
image_layers-1-8
image_layers-1-1
image_layers-1-2
image_layers-1-3
image_layers-1-4
image_layers-1-6
image_layers-1-5
image_layers-1-7
image_layers-1-8
۰۸

نحوه حذف باج افزار Screen-Locking

 

در مورد حذف باج افزارِ قفل صفحه نمایش یا همان screen-locking، قربانی در ابتدای امر با چالش عدم دسترسی به نرم افزار امنیتی سیستم خود روبه‌رو می‌شود و اگر بتواند رایانه را در حالت ایمن راه‌اندازی کند، این احتمال وجود دارد که screen-locking بارگیری نشود و او بتواند با استفاده از آنتی ویروس به حذف باج افزار خود بپردازند.

در پایان می‌توان گفت:

حتی اگر بتوان از اقدامات امنیتی بالایی استفاده کرد، به طور قطع نمی‌توان گفت که کاملا می‌شود از حمله‌ی این باج‌گیرها جلوگیری کرد. با در نظر گرفتن علائم هشدار دهنده می‌توان ویروس را زود شناسایی کرد. با این وجود، باجگیرها حتی اگر باج بخواهند باز هم راه‌های مختلفی وجود دارد و بسته به شرایط موجود می‌توان بهترین گزینه را انتخاب کرد.

و این نکته را در نظر داشته باشید که اگر به طور منظم از داده‌های خودتان پشتیبان‌گیری انجام دهید، این عمل تاثیر حملات را تا حد خیلی زیادی کاهش خواهد داد.

۰۹

سوالات متداول

شما چه اطلاعاتی را بازیابی می‌کنید؟

خدمات ما در حوزه‌ی حذف باج‌افزار دیتابیس‌های SQL, MY SQL و ORACLE است.

آیا عکس و فیلم یا فایل‌هایی مانند ورد و اکسل قابل بازیابی هستند؟

حذف باج‌افزار و بازیابی این اطلاعات در حوزه‌ی کاری ما قرار ندارد و تیم فنی ما به‌صورت تخصصی در حوزه‌ی حذف باج‌افزار برای نرم‌افزارهاس مالی، اداری،حسابداری، حضور و غیاب و هر گونه نرم‌افزار طراحی شده در بستر دیتابیس است.

بعد از تحویل دیتا در صورت بروز مشکل چه راهکاری وجود دارد؟

تا یک هفته بعد از حذف باج‌افزار، تیم فنی ما حداقل تا یک هفته به صورت رایگان پشتیانی فنی شما را بر عهده دارد.

ساعات کاری شما به چه نحو است؟

ما به‌صورت ۲۴ ساعته و در تمامی روزهای تعطیل و غیر تعطیل آماده‌ی پاسخگویی و ارائه‌ی خدمات هستیم.

چه اقداماتی لازم است انجام شود که اطلاعات ما دچار باج‌افزار نشود؟

تمامی راهکارها به صورت کامل در سایت ارائه شده است.

بعد از حذف باج افزار آیا امکان آلوده شدن مجدد وجود دارد؟

متاسفانه بله، در این راستا خواهشمند است اطلاعات ثبت شده در سایت ما را به صورت کامل مطالعه فرمایید. در ضمن تیم فنی ما آماده‌ی ارائه‌ی خدمات آنتی‌ویروس برای به حدااقل رساندن امکان آلوده شدن است.

آیا مبلغ درخواستی توسط باج گیر را بپردازم؟

از آنجایی که درخواست پول در قالب ارزهای دیجیتال می‌باشد به هیچ‌وجه قابل پیگرد قانونی نیست و باح‌گیر بعد از دریافت پول که مبالغ بالایی هم هست، هیچ‌گونه تعهدی به بازگرداندن اطلاعات ندارد.

مقالات آموزشی
آگاهی از جدیدترین مقاله‌ها و مطالب آموزشی مرتبط با باج افزار

بررسی کاربردی باج‌ افزار Stop/Djvu: مفهوم، عملکرد و راه‌های مقابله

اگر تصاویر، فیلم‌ها، اطلاعات و… شما توسط باج‌ افزار Stop/Djvu رمزگذاری شده باشند،...

حذف باج افزار Exfiltration| اورژانس باج افزار

باج افزار Exfiltration یکی دیگر از انواع باج افزار است که به استخراج داده‌ها می‌پردازد....

بازیابی دیتابیس یا پایگاه داده

دیتابیس‌ها ابزارهای بسیار قدرتمندی هستند که در برنامه‌ها و وب‌سایت‌ها برای ذخیره و مدیریت...

باج افزار Bucbi: آشنایی با این نرم افزار و اهمیت آن در حفاظت از اطلاعات

باج افزار Bucbi یکی از انواع باج افزار است که با پیشرفت فناوری و استفاده گسترده از...

باج افزار locky(لاکی) چیست؟ روش حذف آن

ویروس باج افزار یا باج‌ گیر (ransomware) نوعی از بد‌‌افزارها هستند که کارشان حمله به...

باج افزار Petya(پتیا) چیست؟ طریقه‌ی حذف و محافظت در برابر آن

باج افزار Petya(پیتا) یکی دیگر از انواع باج افزار است که در دسته‌ی باج افزار Crypto(...

باج افزار Thanos چه نوع بدافزاری است؟

باج افزار Thanos توسط GrujaRS که یک پژوهشگر مستقل امنیتی است شناخته شد و یکی دیگر از انواع...

باج افزار Crypto (رمزنگاری) چیست؟ چگونه کار میکند|اورژانس باج افزار

باج افزار Crypto(کریپتو) یا رمزنگاری، یکی از انواع باج افزار آسیب‌زا و مضر است که برای باج...

6 نکته مهم برای مقابله با باج افزار| اورژانس باج افزار

اخبار مختلف از حملات ویروس باج افزار(ransomware) این روزها همه‌جا شنیده می‌شود. حتی کسب و...

فهرستی از پسوندهای باج افزار در سال 2022

در این مقاله فهرست کاملی از پسوندهای باج افزار و گونه‌ های باج افزاری که از این پسوندها...

همه چیز در مورد باج افزار GandCrab

باج افزار GandCrab(گندکرب) یکی دیگر از انواع باج افزار است که در دسته RaaS (باج افزار به...

5 روش اصلی شناسایی باج افزار: مزایا و معایب هر کدام

آیا سازمان شما چندین هزار دلار برای پرداخت باج را دارد؟ آیا شناسایی باج افزار برای پیشگیری...